Psihoterapija je psihološki proces med pacientom in psihoterapevtom in se odvija v varnem in podpornem okolju, ki osebi omogoča odkrit pogovor o osebnih težavah. Cilj psihološkega svetovanja je v povečanju dobrobiti splošnega počutja in v izboljšanju medsebojnih odnosov.
Nevtralen, objektiven in izkušen svetovalec omogoča pacientu, da spregovori o svojih pomislekih in občutkih. Ta dialog se pri psihoterapevtskem zdravljenju uporablja za premagovanje misli, občutkov in vzorcev vedenja, ki so problematični. Cilj terapije je v razreševanje težav in učenju novih veščin za lažje spoprijemanje z izzivi v življenju. Ste v stiski, potrebujete pomoč? Obiščite spletno stran Mceh.si
Kdaj je psihoterapija koristna za posameznika?
Posameznik, ki se sooča z določenimi osebnimi težavami in stiskami se lahko udeleži zdravljenja oziroma terapije s psihoterapevtom predvsem v primerih, kot so:
- Soočanje s situacijami, ki osebi povzročajo stres, tesnobo in nelagodje
- Doživljanje intenzivnih občutkov, kot so jeza, žalost, strah, frustracija in depresija
- Obnašanje na način, ki ne ustreza običajnim vzorcem vedenja
- Moteče, težko razumljive, vsiljive in nenadzorovane misli
- Travmatični dogodki, kot je spolna zloraba, nasilje v družini ali huda nesreča
- Ukvarjanje s partnerskimi vprašanji
- Težavni življenjski prehodi, ko je smrt ljubljene osebe, bolezen, ločitev, izguba zaposlitve
- Področje starševstva, vzgoje otrok, mladostništva in staranja staršev
- Motnje hranjenja
- Odvisnosti, kot je kajenje, alkohol, droge ali igre na srečo
- Soočanje s težavami pri vprašanjih spolne identitete, spolne usmerjenosti, rasizma in zatiranja
Kdaj je potrebno poiskati strokovno psihološko pomoč?
V splošnem velja, da je psihoterapija koristna pri posameznikih, ki zaradi svojih stisk in težav ne zmorejo več funkcionirati v svojem okolju in opravljati vsakodnevnih obveznosti. Poleg tega to občutno vpliva tudi na kakovost življenja ter na odnose z družinskimi člani in prijatelji, na delo v službi, nemalokrat pa se stiskam pridružijo še telesna obolenja ali pa razvoj odvisnosti.
V določenem delu, pri duševnih boleznih, se terapevt poveže tudi s psihiatrom ali obratno, saj oseba v nekem obdobju potrebuje tudi medikamentozno zdravljenje. Ko pacientu zdravila pomagajo in lahko začne bolj trezno in objektivno razmišljati, tedaj se vključi v psihoterapevtsko obravnavo. Psihoterapija namreč pomaga odkrivati vzrok, zakaj je do težav prišlo in kako jih uspešno razreševati.